Як продати частку в квартиріПравовласник частки має право не тільки жити в квартирі, але і продати частку третій особі. Однак багато хто забуває, що реальна частка — це не вся квартира. Крім продавця в ній проживають і інші співвласники. Часто це призводить до сварок, перешкоджання продажу, ухилення від отримання повідомлень від власника. Виною тому незнання, як правильно укласти угоду.

Що потрібно знати перед підписанням договору купівлі-продажу, з чого починати? Визначимо покрокову інструкцію, документи, терміни і вартість процедури. Представлений нами алгоритм допоможе власникам не наробити помилок і не зірвати вигідну угоду.

Чи можна продати частку в квартирі?

Ринок нерухомості складається з різноманітних операцій — починаючи від продажу квартир, і закінчуючи скупкою мікродолей «під прописку». Продаж частки вважається однією з складних операцій. Такі операції залучають шахраїв і любителів легкої наживи. Однак зустрічаються і успішні угоди.

Учасник часткової власності має право розпорядитися своєю часткою як забажає — подарувати, закласти, заповідати і продати.

Решта співвласники не можуть чинити йому в цьому перешкоди. Разом з тим вони є першими покупцями на цю частку. Перш ніж шукати покупців на стороні, власник зобов’язаний запропонувати викуп іншим содольщікам.

Яку частку можна продати

Класична «частка» — це в першу чергу «право власності», а не окремо взята кімната. Якщо дріб представлена кімнатою, значить власники визначили порядок користування квартирою. Але далеко не факт, що разом з продажем частки покупець реально придбає цю кімнату. Нерідко потім слід нове обговорення — кому яка кімната дістанеться?

Предметом продажу може виступати:

  • «Виділена частка» — має під собою реальні квадратні метри (наприклад, ½ квартири у вигляді 26 м² — спальня);
  • «Ідеальна» — записана в правоутверждающем документі як математична дріб (наприклад, ¼ квартири).

Перевага в ціні віддають виділеним часток, які мають під собою кімнату. Однак, якщо оформити покупку з другим власником квартири, можна обійтися «ідеальної» дробом.

Хто має право продажу частки

Відчужувати частку в квартирі може тільки її фактичний власник. Якщо у нього немає часу займатися оформленням, допускається продаж частки за дорученням. Для цього потрібно завірити довіреність у нотаріуса.

Основні вимоги до продавця-власнику:

  • досягнення 18 років — повнолітній вік;
  • згода батьків і органів опіки — якщо в угоді бере участь дитина до 18 років (причому потрібно виділити аналогічну частку в новій квартирі або замінити її грошовою сумою на рахунку);
  • дієздатність — здійснення угод подібного роду, відсутність психологічних відхилень, повноліття.

Основні складності — що потрібно знати

Плануючи продаж частки, потрібно враховувати труднощі, які супроводжують процес. Далеко не все залежить від продавця — обман зустрічається і з боку контрагентів.

«Підводні камені» і ризики — на що звернути увагу:

  • Перешкоди купівлі-продажу — інші власники можуть бути проти підселення чужих осіб. При цьому і не викуповувати частку за запропонованою продавцем ціною. Трапляється, що інші пайовики не віддають ключі або змінюють замок від вхідних дверей. В результаті угода затягнеться — існує ризик втратити вигідного претендента, який навряд чи захоче зв’язуватися з проблемами.
  • Пошук содольщіков. Добре, якщо власники живуть в квартирі і можна обговорити деталі усно. Погано, коли місце проживання співвласників невідомо і вони не з’являються в квартирі. Доведеться розсилати запити, звертатися до адресного бюро, шукати через знайомих і родичів — це непросто.
  • Визначення розміру — не факт, що проблемна частка представлена ​​кімнатою. Охочих зайняти просторе приміщення чимало. Звідси і виникнення суперечок між власниками — кому належить та чи інша кімната.
  • Ціна та знижки. Продаж окремої частки і продаж всієї квартири — це різні угоди. Якщо власник продає ⅓ частина, йому доведеться робити знижку на 30-50% — інакше актив ніхто не купить. Інша справа, якщо співвласники продають частки в рамках однієї угоди. Ринкова ціна квартири виявиться вище, ніж реалізація дробів окремо. Про це потрібно пам’ятати і намагатися отримати максимальний прибуток (див. «Як розрахувати вартість частки в квартирі«).
  • Отримання згоди чоловіка. Якщо частка вважається спільно нажитим майном — потрібна згода чоловіка або дружини. Особливих складнощів немає, але доведеться розщедритися у нотаріуса.

Ризиків при продажу часток значно більше. Ми описали лише основні моменти. Потрібно розуміти, що частка — це самостійний, але проблемний об’єкт. Особливо, якщо продавцеві не вдалося реалізувати її серед співвласників. Це стане «дзвіночком» для грамотного покупця. Не факт, що він вступить в переговори і не попросить знижку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *