Приватизація землі під приватним будинкомВласники приватних будинків мають у власності земельну ділянку під будівлею. Або не мають? Зовсім не рідкість, якщо приватний будинок стоїть на муніципальній землі. Тому власник житла не може в повній мірі вважати себе власником нерухомості. Вважається, що він лише користується ділянкою за договором з органом влади.

Приватизація землі під приватним будинком — це переклад муніципальної землі в руки фізичних осіб на безоплатній основі. Процедура давно регламентована і доступна абсолютно кожному громадянину, включаючи деякі категорії іноземних громадян. Виникає питання, як відбувається така приватизація і що потрібно для її успішного завершення? Про це ми і поговоримо в нашій сьогоднішній статті.

Чи обов’язково потрібно це робити?

Спочатку земля належить державі, а точніше муніципалітетам. Громадяни користуються ділянками на підставі договору про безстрокове користування землею або за договором оренди. Власником землі в даному випадку виступає муніципалітет — він має право вилучити надів для своїх потреб. Наприклад, для прокладки смуги газопроводу, будівництва залізниці, переведення землі в категорію природоохоронних зон і т.д.

Приватизація землі дозволяє отримати землю в свою власність. Після оформлення всіх паперів власник будинку зможе продавати, здавати в оренду, обмінювати і ділити ділянку абсолютно вільно. Але в той же час, приватизація землі під приватним будинком — це не обов’язкова процедура. Підсумкове рішення, приватизувати її чи ні, залишається за власником домоволодіння.

Інше питання, чи потрібна приватизація? Відповісти можна так — якщо ви плануєте продати, заповідати, подарувати або обміняти приватний будинок, землю потрібно приватизувати. Втім, якщо прагнення в зазначених операціях немає — приватизація не потрібна.

Багато хто прагне приватизувати будинок разом із земельною ділянкою — про призначення, нюансах і характер процедури читайте в нашому матеріалі.

Підстави

Бажаючі мати у власності земельну ділянку повинні знати, що земля не передається просто так. Для того щоб приватизувати ділянку під будинком потрібно мати законні підстави.

Умови приватизації землі під приватними будинками:

 • Користування ділянкою за договором оренди або за договором постійного (безстрокового) користування земельним наділом.
 • Власник приватного будинку входить в число пільговиків (ветерани, діти-сироти, малозабезпечені та ін.).

Зазначені підстави дозволяють приватизувати землю під будинком абсолютно безкоштовно. У всіх інших випадках діє опція викупу землі у держави по кадастрової вартості. Правда, це досить рідкісна процедура в наші дні.

Коли можна отримати відмову?

Крім дозволу на приватизацію землі під приватним будинком існує і відмова в завершенні процедури. Зазвичай це відбувається в протилежних підставах випадках, а саме:

 • Земля не належить муніципалітету.
 • Власник приватного будинку бере участь в приватизації землі повторно.
 • Відсутність правовстановлюючих паперів на землю (договору оренди або договору безстрокового користування наділом).

Відмова оформляється в письмовому вигляді і містить причину винесення такого рішення. Якщо відмова нічим не обгрунтований можна його оскаржити в судовому порядку.

Як приватизувати землю під приватним будинком?

Популярністю користується спрощена процедура. Але вона доступна тільки для схеми так званої «дачної амністії». У всіх інших випадках доведеться приватизувати землю під будинком в адміністративному порядку і набагато довше.

З чого почати: порядок дій

Розберемо покроковий алгоритм, який допоможе перевести земельну ділянку під будинком в приватну власність:

 • Визначитися з пакетом документів.
 • Написати заяву, прикласти до нього документацію на землю і будинок.
 • Підготувати кадастрові відомості.
 • Звернутися до районного муніципалітет.
 • Укласти договір з власником землі (адміністрацією).

Поетапна приватизація землі

 • Подача заяви в муніципальний орган влади
  Насамперед потрібно підготувати кадастрові документи і заповнити заяву. Звернення подається в місцеву адміністрацію, яка володіє землею на праві власності.
 • Замовлення кадастрового паспорта на землю
  Для визначення точних розмірів наділу потрібно провести зйомку і землевпорядні роботи. Виконати виміри самостійно не вийде. Зазвичай це приватні ліцензовані фірми, які мають спеціальне обладнання для межування.
 • Укладення договору з адміністрацією
  Схвалення запиту оформляється у вигляді договору про приватизацію землі під приватним будинком. Угода підписується всіма учасниками процедури — якщо це кілька власників будинку, то кожним з них. Договір встановлює розміри ділянки, частки громадян, характерні особливості і призначення землі, точне місце розташування і ін.

Документи для приватизації земельної ділянки під будинком

Одночасно із заявою потрібно подати документи. Життєві ситуації можуть бути різними, отже, і документи будуть відрізнятися. Ми наведемо основний перелік, який знадобиться при первинному зверненні до органів влади. Паралельно, ви можете дізнатися, які документи потрібні для приватизації квартири?

Перелік документів:

письмову заяву — містить відомості про претендента, ІПН, адреса приватного будинку і іншу інформацію;

оригінал + копія паспорта заявника та інших учасників;

правовстановлюючий документ на земельну ділянку — наприклад, договір безстрокового користування наділом;

кадастровий план земельної ділянки (обов’язково) — крім того, може знадобитися технічний план приватного домоволодіння;

корінець про неучасть у приватизації нерухомості раніше;

довідка з БТІ про оцінної вартості ділянки;

відомості про податки на землю — видається в районній податковій службі.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *