Подарувати або продати частку в квартирі?Плануючи оформити передачу частки квартири, люди знаходяться в роздумах: чому віддати перевагу — дарчим або договором купівлі-продажу? Життя показує, що універсальної відповіді на питання просто не існує. Потрібно враховувати характер угоди, на родинні зв’язки, розмір часток, відносини між сторонами, їх статус, сімейний стан та інші нюанси.

Наша стаття дасть рекомендації щодо дарування і купівлі-продажу. Ви дізнаєтеся про відмінності процедур, плюси і мінуси, і вже на основі отриманих даних зможете зробити свій вибір.

Дарування частки в квартирі

Переваги договору дарування:

 • Звільнення від податку близьких родичів і подружжя
  Один з головних плюсів дарування частки в квартирі — відсутність податкових зобов’язань для близької рідні. Зрозуміло, це вигідно в першу чергу обдаровуваним родичам.
 • Термін очікування при продажу
  Забігаючи наперед, відзначимо, що отримана в дар частину житла може бути продана набагато швидше, ніж куплена за гроші. Термін очікування складе всього 3 роки, а не 5 років, як у випадку з купівлею-продажем (тільки у випадку з кровною спорідненістю).
 • Відсутність нотаріального оформлення
  Нові правила зобов’язують засвідчувати угоди з частками у нотаріуса. Однак існують винятки, коли можна подарувати частину житла без звернення до клерка контори. Наприклад, якщо ви маєте у власності цілу квартиру і виділяєте родичу ⅓ частку. Другий варіант пов’язаний з даруванням відсотка дитині з спільно нажитого майна подружжя.
 • Відсутність згоди інших співвласників
  Якщо дарувальник володіє квадратними метрами і збирається передати їх в дар третій особі, не потрібно повідомляти про це інших господарів. Виняток — виділення дитячої частки у спільній власності подружжя. Тут також не діє правило переважного права купівлі, оскільки це безоплатна угода.
 • Перехід права власності
  Як тільки сторони підпишуть договір дарування і оформлять угоду, новий власник зможе розпоряджатися подарованої йому часткою в квартирі. Чекати інших подій, як у випадку з успадкуванням, не доведеться.
 • Особиста власність чоловіка
  Отримана в дар частка квартири залишиться у власності одного з подружжя. Таку частину житла не можна включити в статус спільно нажитого майна, а значить розділу вона не підлягає.

Основні недоліки договору дарування

 • Податковий тариф
  Оформлення дару на користь третіх осіб зобов’язує їх сплатити прибутковий податок.
 • Оскарження
  Дарування має цілий список вимог, порушення яких може призвести до втрати угоди. Найчастіше суперечки стосуються безоплатності, осудності дарувальника, арештів і застав на квартиру. Причому оскаржити дарування може будь-яка зацікавлена ​​особа, включаючи органи опіки та прокурора.
 • Заборона на дарування на користь організацій
  Закон обумовлює склад учасників дарування — в нього не можуть входити комерційні організації та інші органи.
 • Складність з даруванням майна подружжя
  Загальна спільна власність обмежує вільні угоди з частками і квартирою в цілому. Перш ніж відчужувати майно на користь третіх осіб, дружина зобов’язана заручитися згодою чоловіка, і навпаки.

Продаж частки в квартирі

Переваги купівлі-продажу частки житлового приміщення:

 1. Податкові відрахування за рік
  Можливість отримання щорічного податкового вирахування доступна всім платникам податків, якщо у них є офіційна робота.
 2. Отримання грошової компенсації
  Продавець своєї частки в квартирі отримує гроші за продану частину житла. Встановлює ціну не покупець, а власник.
 3. Укладення попереднього договору
  Разом з попередньою угодою сторони підписують акт прийому-передачі частки — гарантія переходу права власності.
 4. Необмежений склад учасників
  Продаж частки цілком на розсуд власника — він має право вибрати з числа покупців не тільки фізична особа, а й організацію.

Недоліки купівлі-продажу

 • Переважне право покупки
  Співвласники квартири мають право викупити частку одного з власників. Продавець не має права укладати договір купівлі-продажу з третіми особами, поки не запропонує частку співвласникам квартири.
 • Режим спільної власності
  Куплена в період шлюбу частина квартири вважається спільно нажитим майном чоловіка і дружини. Закон не дає ніяких винятків, навіть якщо частку купив один з подружжя, а другий не брав участі в угоді.

Як краще оформити частку в квартирі: дарчою або купівлею-продажем?

Відповісти на питання однозначно не можна, зате можна навести аргументи на користь того або іншого способу в конкретних ситуаціях.

Вигода власнику

Розумніше укласти договір купівлі-продажу, оскільки це убезпечить від форс-мажорів. Майно власника залишиться у нього до тих пір, поки покупець не зробить розрахунки. Якщо віддати перевагу даруванню, частка відразу перейде у власність родича. Правда, дарувальник має право вписати в дарчу ряд умов — наприклад, право на довічне проживання в квартирі або закінчення навчання у вищому навчальному закладі.

Вигода одержувачу

Відразу після оформлення угоди обдаровує особа зможе розпоряджатися отриманої часткою квартири. Питати згоди дарувальника не доведеться. Майно відійде до вигодонабувачу ще за життя попереднього власника. У випадку з продажем частки покупцеві доведеться викупити її за ринковою вартістю — це затратно.

Юридичні вигоди

Оскаржити договір купівлі-продажу можна тільки в разі серйозних порушень умов угоди. Скажімо, якщо одна зі сторін зіткнулася з серйозним порушенням своїх прав. Розірвання безоплатної угоди — простіше. Виступити від імені потерпілої сторони можуть не тільки обидві сторони, але і зацікавлені особи.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *